Destinacije | Zelene novice |

Zeleni dan: 90% turističnih bivanj v destinacijah s Slovenia Green znakom

Na sončen torek, 30. maja je Bohinj postal živahno središče trajnostnega turizma v Sloveniji
by Monja Ferčec
8 junija, 2023 · 5 min read

Skupaj s Slovensko turistično organizacijo (STO) smo ob Zelenem dnevu slovenskega turizma zaslužnim prejemnikom ponosno podelili 69 novih znakov Slovenia Green. Lani je bilo namreč kar 90% vseh turističnih prenočitev v Sloveniji opravljenih v destinacijah, ki jih je krasil znak Slovenia Green.

Novi prejemniki Slovenia Green certifikata.

 

Zeleni dan slovenskega turizma je poklon strastnim turističnim deležnikom in partnerjem, ki so trajnostni razvoj sprejeli za svoje vodilo. Praznovanje je doseglo vrhunec s slovesno podelitvijo plaket uglednim prejemnikom znaka Slovenia Green, ki ga je spremljal zanimiv izobraževalni program o trajnostnih praksah. Bohinj in Bohinj ECO Hotel, oba cenjena člana sheme Slovenia Green, sta bila tokratna gostitelja dogodka.

Dubravka Kalin, generalna direktorica Direktorata za turizem na Ministrstvu za gospodarski razvoj, turizem in šport, je z vsem srcem pozdravila zeleno in trajnostno usmeritev slovenskega turizma. Navdušena nad izjemnim napredkom, je dejala,

“To je smer, ki ji sledimo že več let in vodi k uresničitvi naše strateške vizije: ‘Zeleni butik. Manjši odtis. Večja vrednost za vse.’ Eden najvidnejših mednarodno priznanih projektov, ki je prejel številna priznanja, je Zelena shema Slovenije, ki jo uspešno vodi Slovenska turistična organizacija. Še posebej nas veseli, da vse več turističnih destinacij in ponudnikov, ki si prizadevajo za nenehno izboljševanje ravni trajnosti, zdaj ponosno nosi certifikat Slovenia Green. Destinacije so ocenjene na podlagi 84 globalnih meril standarda Green Destination, še posebej pa smo ponosni, da je pet destinacij prejelo platinasti znak Slovenia Green. Prejemnikom iskreno čestitamo in se jim zahvaljujemo za njihov prispevek k trajnostnemu razvoju slovenskega turizma.”

 

Maja Pak, je izpostavila Zeleno shemo slovenskega turizma kot stičišče vseh prizadevanj na področju trajnostnega razvoja v turizmu v državi.

 

Direktorica Slovenske turistične organizacije Maja Pak je poudarila, da je Zelena shema Slovenije osrednja točka za vsa trajnostna prizadevanja v turizmu po vsej državi.

Ponosni smo, da so vanjo zdaj vključene vse vodilne turistične destinacije. Kakovost Zelene sheme prepoznavajo tudi v tujini, saj jo je Evropska turistična komisija priznala kot podlago za pripravo trajnostnih smernic za evropske destinacije.

 

Tina H. Zakonjšek, predana koordinatorka Slovenia Green konzorcija, je poudarila neločljivo povezanost turizma in globalnega okolja ter priznala, da so izzivi turizma odraz izzivov človeštva. Zelena shema Slovenije služi kot močno nacionalno orodje, ki združuje deležnike in lokalne skupnosti za spodbujanje odgovornega in trajnostnega razvoja v panogi.

 

Tina H. Zakonjšek, predana koordinatorka Slovenia Green konzorcija, je poudarila neločljivo povezanost turizma in globalnega okolja.

 

Na Zelenem dnevu slovenskega turizma smo plakete podelili:

  • 16 destinacijam,
  • 41 nastanitvam,
  • 19 restavracijam,
  • 5 znamenitostim,
  • 1 turističnim agencijam,
  • 1 plaži.

Poleg znakov Slovenia Green je bil že drugič podeljen tudi naziv naj zeleni koordinator oznaj zelena koordinatorica. Tokrat ga je osvojila Nevenka Klun iz destinacije Kočevsko.

 

V okviru zelene sheme je bilo doslej podeljenih 288 znakov Slovenia Green v sedmih različnih kategorijah. Danes se ponaša z naslednjimi znaki:

  • 60 destinacij,
  • 142 ponudnikov nastanitev,
  • 60 restavracij,
  • 4 naravni parki,
  • 8 potovalnih agencij,
  • 12 znamenitosti in
  • 2 plaži.

 

Učinki trajnostnega razvoja: Slovenia Green kolesarske poti 

Slovenia Green kolesarske poti so postale tudi katalizator za spodbujanje trajnosti, gospodarske rasti in prikaz dih jemajočih lepot Slovenije. Te poti, ki povezujejo izključno destinacije s certifikatom Slovenia Green, ponazarjajo zavezanost države okolju prijazni mobilnosti in ogljični nevtralnosti.

 

Slovenia Green kolesarske poti so postale tudi katalizator za spodbujanje trajnosti.

 

Slovenia Green poti ne ponujajo le nepozabnih doživetij za outdoor navdušence, temveč služijo tudi kot platforma za spodbujanje trajnostnih praks. S spodbujanjem obiskovalcev k raziskovanju Slovenije na dveh kolesih spodbujajo okolju prijazne alternativne načine prevoza in zmanjšujejo emisije ogljikovega dioksida. Vsaka pot si prizadeva biti ogljično nevtralna ali pa naredi pomembne korake za dosego tega cilja, s čimer ustvarja pozitiven vpliv na okolje.

Gospodarske koristi, ki jih prinašajo Slovenia Green kolesarske poti, se širijo daleč naokoli, spodbujajo rast destinacij in podpirajo lokalno okolje. Na te poti se je podalo že več kot 11.000 posameznikov, od tega kar 81 % tujcev, kar nakazuje, da je Slovenija postala iskana kolesarska destinacija. Ko ti obiskovalci prečkajo slikovite pokrajine, pomembno prispevajo k lokalnemu gospodarstvu, saj so med svojim bivanjem v državo vložili že več kot 8 milijonov evrov.

To dejstvo skupaj z velikim številom imetnikov znaka Slovenia Green kaže na velik pomen Zelene sheme, ki je postala osrednji program za odgovornejši razvoj turizma v Sloveniji.

 

 

Vir: slovenia.info

Foto: Jošt Gantar

#dogodki #slovenia green člani #slovenija #zelene destinacije #zelene novice

Share this story