Destinacije |

Najbolj trajnostne destinacije v Sloveniji

Se želite pohvaliti, da obiskujete le najbolj trajnostne destinacije v Sloveniji in ste zavedni trajnostni popotniki? Obiščite naše destinacije, ki so vodilne v trajnostnem delovanju.
by Monja Ferčec
18 aprila, 2023 · 4 min read

Destinacije, ki sodelujejo v Zeleni shemi slovenskega turizma, ki spodbuja trajnostni turizem pod krovno znamko SLOVENIA GREEN, lahko pridobijo certifikat kakovosti glede na to, koliko izpolnjujejo zahteve na področju trajnostnega turizma. Le najbolj trajnostne destinacije si lahko prislužijo platinasto oznako, preostale se lahko potegujejo za naziv zlate, srebrne ali bronaste destinacije.

Kako do platinastega znaka?

Destinacije, ki želijo pridobiti platinast znak, morajo pridobiti najboljše ocene v šestih kategorijah:

  • destinacijski management,
  • narava in pokrajina,
  • okolje in podnebje,
  • kultura in tradicija,
  • družbena klima in
  • poslovanje turističnih podjetij.

Dosežke destinacije v vseh kategorijah vrednotijo strokovnjaki iz Zavoda Tovarna trajnostnega turizma GoodPlace Ljubljana.

Kdo so platinasti pionirji?

Prva destinacija, ki si je v Sloveniji priborila naziv platinasta, je bil leta 2021 Bohinj. Leta 2022 so platinasti znak Slovenia Green Destination prejele še tri destinacije: Ljubljana – slovenska prestolnica, Laško – termalno, pivovarsko in medeno središče sredi Zasavja, in destinacija Čatež in Brežice na robu Panonske nižine. Letos pa je peti prejemnik platinastega znaka postal Kranj, ki se lahko pohvali s številnimi trajnostnimi praksami, s katerimi so izboljšali kakovost življenja prebivalcev in izkušnjo obiskovalcev ter turistov.

Ob podelitvi platinastega znaka leta 2022 so na strani Slovenske turistične organizacije zapisali: »Destinacija Čatež in Brežice je platinasti znak pridobila s strateškim pristopom k razvoju turizma, v Laškem so zelo napredovali pri spremljanju stanja naravnega okolja in izobraževanja turističnega sektorja, Ljubljana pa je izkazala izjemno predanost pri izvajanju ukrepov varovanja in upravljanja naravnih in kulturnih virov.« Župan Mestne občine Kranj je ob prejemu platinastega naziva ponosno povedal:

»Če hočemo obiskovalcem ponujati trajnostni turizem, moramo namreč najprej v vsakodnevno življenje vpeljati trajnostne prakse – in to nam dobro uspeva.«

 

Bohinjsko jezero je največje alpsko jezero v Sloveniji.

 

Bohinj: alpski pionir trajnostnega turizma

Alpski biser je raj za planince in kolesarje, ki uživajo v veličastnih razgledih. Bohinjsko jezero, največje alpsko jezero v Sloveniji, lahko odkrivate med panoramsko vožnjo s čolnom, v jezeru lahko plavate ali ribarite. Planine vabijo pohodnike, ki obožujejo alpsko floro in favno ter se radi družijo z živino na planinskih pašnikih. V ozkih soteskah se skrivajo mogočni slapovi, alpske strmine pa vabijo adrenalina željne avanturiste, poleti ljubitelje gorništva, pozimi pa smučarje. Bohinj leži v Triglavskem narodnem parku, zato lahko tam občudujete tako kulturno krajino kot tudi neokrnjeno naravo.

Ljubljana: prejemnica European Best Destination 2022

Slovenska prestolnica obiskovalce očara z ljubkimi zgradbami, pri katerih je viden mediteranski in srednjeevropski vpliv, čistim starim jedrom, zeleno reko, mogočnim gradom, številnimi drevesi in parki, gozdom in močvirjem na pragu mesta. Prepoznaven pečat Ljubljani dajejo dela modernističnega arhitekta Plečnika, ki so na seznamu Unescove dediščine. Prav tako je čudovita tudi krajina okoli tega mesta, v ozadju je možno videti veličastne Alpe. Ker je Ljubljana ena manjših prestolnic, jo lahko zlahka raziskujete peš ali na kolesu.

 

Slovenska prestolnica obiskovalce očara s svojim mestnim jedrom, ki se vije ob Ljubljanici.

 

Čatež in Brežice: termalna doživetja, repnice in čebelar

Svet na sotočju Krke in Save, na stiku Gorjancev, gričevnatega Obsotelja, hribovitega Posavja in Panonske nižine ponuja številne možnosti za preživljanje aktivnega oddiha ali sproščujoče razvajanje. V regiji najdete tako terme kot številna naravna kopališča, regijski park, posejan s številnimi mogočnimi gradovi in sadovnjaki, zavarovan močvirnat svet in ljubko mesto Brežice z markantnim vodnim stolpom. Vinarski navdušenci lahko raziščejo v peščenjak vklesane repnice, v katerih danes hranijo vina. Nedaleč stran si lahko ogledate barvitega in zavarovanega čebelarja, ki tam gnezdi.

 

Zeleni svet ob sotočju Save in Krke.

 

Laško: termalno mesto piva in medu

Laško slovi po pivu, ljubitelji te pijače lahko pivovarsko mesto doživijo med razvajanjem v wellness doživetju ali kulinariki, obogateni s pivom. Laško vabi tudi z lično urejenimi mestnimi trgi, Savinjo, hribovitim zaledjem, ki ponuja neskončne možnosti za pohode in lepe razglede, in termami, v katerih so se razvajali že v antiki. Slovi tudi po čebelarski tradiciji, degustirate lahko medene sladice ali pa raziščete kar medeni wellness.

 

Laško je odlična izbira za počitnice, wellness oddih in sprostitev.

 

Kranj: gorenjska prestolnica z mestnim kanjonom

Mesto na pragu Alp obiskovalce navduši s kanjonom reke Kokre tik ob mestnem središču, lepim starim jedrom nad Savo, arhitekturnimi dosežki arhitektov Plečnika in Ravnikarja in možnostmi za aktivno raziskovanje narave. Na rečni ravnici Save na pragu mesta najdete ravninske gozdove, nedaleč stran pa se lahko povzpnete na razgledne predalpske in alpske vrhove, na pobočjih lahko smučate ali kolesarite.

 

Kranj je že od nekdaj prestolnica slovenskih Alp, zaradi največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna pa velja tudi za kulturno srce Slovenije.

#slovenia green člani #slovenija #trajnostno potovanje #zelene destinacije #zelene novice

Share this story